V dňoch 29. a 30. apríla 2025 sa vo Wellness hoteli Chopok v Demänovskej doline uskutočnil 15. ročník konferencie „Bezpečnosť technických zariadení 2025“, ktorú zorganizovala Technická inšpekcia, a.s. Podujatie sa konalo pod záštitou Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR a Národného inšpektorátu práce, pričom cieľom bolo odovzdať účastníkom aktuálne poznatky z oblasti bezpečnosti technických zariadení.
Konferenciu otvoril JUDr. Vladimír Jurík, generálny riaditeľ Technickej inšpekcie, a.s. Vo svojom príhovore zdôraznil význam technickej bezpečnosti a predstavil kľúčové aktivity spoločnosti pri kontrole vyhradených technických zariadení. Nasledovali vystúpenia zástupcov MPSVR SR a Národného inšpektorátu práce, ktorí ocenili prínos konferencie a prácu odborníkov v oblasti BOZP.
Konkrétne PaedDr. Danica Lehocká, PhD. a Mgr. Katarína Timková, ktoré vo svojich príhovoroch taktiež privítali účastníkov podujatia a zdôraznili dôležitosť dôsledného zabezpečovania technickej bezpečnosti ako neoddeliteľnej súčasti ochrany zdravia pri práci.
Ing. Martin Mada z Inšpektorátu práce Nitra sa vo svojej prednáške venoval inšpekcii práce a bezpečnosti technických zariadení v roku 2024. Predstavil štatistiku pracovnej úrazovosti, poukázal na vývoj v porovnaní s predchádzajúcim obdobím a identifikoval najčastejšie príčiny nehôd spojených s technickými zariadeniami. Zároveň priblížil skúsenosti inšpekcie práce z výkonu dohľadu nad dodržiavaním právnych predpisov.
Na túto tému nadviazal zástupca Technickej inšpekcie Českej republiky Ing. Libor Šubrt prednáškou o uplatňovaní RBI (Risk Based Inspection) pri tlakových zariadeniach. Popoludňajší blok otvoril plk. Ing. Peter Ivan, PhD. z Požiarnotechnického a expertízneho ústavu MV SR sa vo svojej prednáške zameral na príčiny vzniku požiarov technológií a technologických zariadení. V prednáške priblížil postup vyšetrovania požiarov, identifikoval najčastejšie príčiny a upozornil na typické nedostatky, ktoré vedú k vzniku požiarov v priemyselných prevádzkach.
Nasledovala prednáška Ing. Ivana Ščasného a Bc. Jakuba Ščasného zo spoločnosti ATG Slovakia, s.r.o. Zamerali sa na praktickú ukážku skúšania kompozitného panelu krídla lietadla Airbus A220 pomocou ultrazvukovej metódy a termografie. V prednáške priblížili špecifiká kontroly rôznych častí materiálu (CFRP monolit, voština) a poukázali na potrebu kombinovania viacerých NDT metód pri posudzovaní zložitých štruktúr, kde často chýbajú kompletné konštrukčné údaje.
Ing. Peter Hušek, ústredný inšpektor elektrických zariadení z Technickej inšpekcie, a.s., sa vo svojej prednáške zameral na elektrickú inštaláciu v zdravotníckych priestoroch. V úvode definoval rozdelenie zdravotníckych priestorov do skupín 0, 1 a 2 podľa stupňa rizika pri výpadku napájania. Následne priblížil legislatívne požiadavky vyplývajúce zo zákona a zákona č. 124/2006 Z. z., ako aj konkrétne technické nároky na projektovanie, montáž a kontrolu elektrických inštalácií v týchto priestoroch. Venoval sa aj otázkam záložných napájacích zdrojov, sústav IT, použitiu RCD, doplnkovému ochrannému pospájaniu či špecifikám súvisiacimi s prevádzkou medicínskych plynov. Záver prednášky patril požiadavkám na kontrolu bezpečnosti a odporúčaným skúškam podľa príslušných STN noriem.
Ing. Marek Slováček Ph.D z Výskumného ústavu zváračského – Priemyselného inštitútu, sa vo svojej prednáške venoval negatívnym javom zvárania a degradačným procesom. Rozobral vplyv nesprávneho technologického postupu zvárania na bezpečnosť a životnosť konštrukcií.
Ing. Pavol Stračár zo spoločnosti Nafta, a.s**.** vo svojej prednáške predstavil skúsenosti s výkonom opakovaných úradných skúšok tlakových a plynových zariadení.
Podrobne opísal realizáciu OÚS tlakových zariadení, kde sa využívajú hydrostatické skúšky a vnútorné prehliadky, a tiež OÚS plynových zariadení, ktoré prebiehajú formou pneumatickej tesnostnej skúšky so zemným plynom. Zdôraznil význam dôkladného rozdelenia skúšobných sekcií a kontrol pomocou externých tlakomerov či detekčných prístrojov.
Zaujímavou časťou bola aj ukážka využitia optickej kamery OGI, ktorá umožňuje vizualizovať úniky uhľovodíkov v infračervenom spektre. Na konkrétnych prípadoch poukázal na nájdené úniky počas skúšok, ich kategorizáciu a prínos tejto technológie pri zvyšovaní bezpečnosti a znižovaní emisií metánu v súlade s novým nariadením EÚ.
Energetickú tému otvorili Mgr. Roman Zaťko a Ing. Pavol Hiža zo spoločnosti Jadrová energetická spoločnosť Slovenska, a.s., ktorí hovorili o obnoviteľných zdrojoch energie a pripravovanom novom jadrovom zdroji v Bohuniciach. Vo svojej prednáške prezentovali koncepciu energetickej politiky SR a význam diverzifikácie zdrojov energie.
Ing. Róbert Paška z Technickej inšpekcie, a.s., sa zameral na nové nariadenie (EÚ) 2023/1230 o strojových zariadeniach. Vysvetlil hlavné zmeny, ktoré toto nariadenie prináša v porovnaní s predchádzajúcou smernicou.
Po prednáškovom bloku nasledoval spoločenský večer, ktorý ponúkol priestor na diskusie, výmenu skúseností a nadviazanie odborných kontaktov.
Program konferencie pokračoval 30. apríla 2025, kedy prebiehali odborné workshopy zamerané na vyhradené technické zariadenia. Účastníci si mohli vybrať medzi dvoma paralelnými odbornými blokmi – workshopom elektrických, zdvíhacích a strojových zariadení a workshopom tlakových a plynových zariadení.
Workshop elektrických, zdvíhacích a strojových zariadení
Ing. Stanislav Krajňák, PhD., MBA z Inšpektorátu práce Košice sa vo svojej prednáške venoval téme závažných pracovných úrazov na strojových zariadeniach. Na základe konkrétnych prípadov z praxe analyzoval najčastejšie príčiny týchto úrazov, medzi ktoré patria najmä neodstránené riziká pri prevádzke strojov, nedostatočné technické zabezpečenie pohyblivých častí a porušovanie bezpečnostných postupov.
Jiří Nedbálek zo spoločnosti 2N TELEKOMUNIKACE a.s. následne odprezentoval tému Vypínanie 2G a 3G sietí, kontrolné volania a moderné technológie pre staršie výťahy.
Ing. Adam Mihálka z Technickej inšpekcie, a.s. sa vo svojej prednáške Kuriózne nedostatky zistené pri výkone činnosti na zdvíhacích zariadeniach zameral na reálne prípady z kontrolnej praxe. Poukázal na časté nedostatky, ako sú chýbajúca dokumentácia, neodborné zásahy do výťahových zariadení alebo porušenia bezpečnostných pravidiel, ktoré môžu vážne ohroziť používateľov.
Po diskusii nasledovala prednáška na tému „Certifikácia syntetických lán pre zdvíhacie zariadenia“, v ktorej Ing. Martin Mihalovič z Technickej inšpekcie, a.s. priblížil požiadavky na materiálové zloženie, označovanie, skúšky a kontrolu týchto lán.
Ďalšiu prednášku viedli Ing. Ján Kandráč, CSc. a Ing. Marek Kandráč zo spoločnosti RISK CONSULT s. r. o. Témou bola „Klasifikácia výbušných zón“, ktorá sa zamerala na určovanie nebezpečných priestorov, v ktorých môže vzniknúť výbušná atmosféra. Prednášajúci vysvetlili klasifikačné princípy, normy a príklady z praxe pri navrhovaní bezpečnostných opatrení v takýchto zónach.
Workshop bol ukončený diskusiou a spoločným zhrnutím poznatkov, ktoré si účastníci odniesli do svojej praxe.
Workshop tlakových a plynových zariadení
Ing. Attila Gál z Technickej inšpekcie, a.s., vo svojej prednáške predstavil tému skúšania jednorazových kovových fliaš na plyny. Zameral sa na špecifiká týchto tlakových nádob, ktoré sú určené na jednorazové použitie a často sa používajú v technickej aj spotrebiteľskej praxi. V prednáške priblížil požiadavky na konštrukciu, výrobu, skúšanie a posudzovanie zhody, ako aj špecifické skúšobné metódy a postupy kontroly. Upozornil na dôležitosť správneho zaobchádzania s týmito fľašami, keďže ide o tlakové zariadenia, pri ktorých nesprávne použitie alebo skladovanie môže predstavovať bezpečnostné riziko.
Jozef Šuška zo spoločnosti Messer Tatragas, spol. s r. o. sa vo svojej prednáške venoval téme využitia technických plynov pri ochrane pred požiarmi a explóziami sypkých materiálov skladovaných v silách.
Ing. Peter Brziak, PhD., EWE z Výskumného ústavu zváračského – z.z. p. o. predstavil vo svojej prednáške tému „Modelové tlakové skúšky ako nástroj hodnotenia prevádzkovej bezpečnosti tlakových nádob“. Účastníkom priblížil metodiku modelových tlakových skúšok, ktoré slúžia na overenie technického stavu a spoľahlivosti tlakových zariadení počas ich životného cyklu.
Ing. Tomáš Kupec, PhD. z Technickej inšpekcie, a.s. predstavil vo svojej prednáške kompetencie spoločnosti v oblasti zvárania a nedeštruktívneho skúšania (NDT). Účastníkom priblížil rozsah služieb, ktoré Technická inšpekcia, a.s. poskytuje v rámci posudzovania zhody, certifikácie zváračov a spájkovačov, ako aj vypracovania WPQR a BPAR dokumentácie pre slovenské i zahraničné spoločnosti.
Zdôraznil, že spoločnosť disponuje kvalifikovanými pracovníkmi podľa normy ISO 9712:2022 pre NDT metódy ako VT, PT, MT, UT, LT či RT-FI, a spolupracuje s akreditovanými partnermi aj na deštruktívnych skúškach. Predstavil aj plánovaný rozvoj kompetencií smerom k akreditáciám podľa noriem EN ISO 3834 a EN ISO 1090. Zámerom Technickej inšpekcie je poskytovať komplexné služby od návrhu až po realizáciu, s cieľom zabezpečiť technickú bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci.
Michal Abrahámfy zo spoločnosti SLOVCEM, spol. s r. o. a Ing. Gabriel Zsilinszki zo spoločnosti Duslo, a. s. vo svojej prednáške predstavili realizáciu technicky náročnej opravy zariadenia HTER špecializovaným postupom. Zariadenie, ktoré kombinuje funkciu reaktora a výmenníka tepla v rámci výroby čpavku pomocou Haber-Boschovho cyklu, vykazovalo výrazný úbytok katalyzátora a poškodenie bajonetových trubiek.
Oprava si vyžiadala precízne odvŕtanie trubiek zo zliatiny s vysokým obsahom niklu, pričom kľúčové bolo dodržanie maximálnej šírky rezu 2 mm. Po odvŕtaní nasledovalo predĺženie inverzných kusov a ich spätná montáž. Napriek náročnosti sa podarilo opravu zrealizovať v rekordnom čase 56 dní. Prednáška vyzdvihla, že išlo o prvú takúto opravu tohto typu zariadenia na svete, čím sa otvorili možnosti pre riešenie podobných prípadov v budúcnosti.
Aj druhý deň konferencie potvrdil vysokú odbornú úroveň podujatia a ponúkol účastníkom možnosť rozšíriť si znalosti o konkrétne technické skúsenosti, prípadové štúdie a moderné prístupy v oblasti prevencie rizík a zabezpečovania technickej bezpečnosti.
Organizátori ďakujú všetkým prednášajúcim, partnerom a účastníkom za aktívnu účasť a prínos k odbornému obsahu podujatia. Už teraz sa tešíme na ďalší, 16. ročník konferencie „Bezpečnosť technických zariadení“, ktorý sa uskutoční 16-17.4.2026.